FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Czy odkopywać stare koryto Warty? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Luksik6
Administrator
Administrator



Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 180
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Posen
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 12:04, 22 Paź 2009 Powrót do góry

Czy odkopywać stare koryto Warty?

Image

Grupa naukowców i parlamentarzystów walczy o odtworzenie zakola chwaliszewskiego, czyli tzw. starego koryta Warty. Chcą przywrócenia rzeki miastu. Magistrat pomysł zarzucił, stwierdził, że jest zbyt kosztowny.

Przez setki lat zakole chwaliszewskie było jedynym miejscem w Poznaniu, w którym miasto spotykało się z Wartą. Na starych przedwojennych fotografiach widać most Chwaliszewski prowadzący do pięknych nadbrzeżnych kamienic, bulwar spacerowy wzdłuż ul. Miquela (dziś Ewangelickiej). Odnogę Warty zasypano w 1969 r. - Zasypując kilometrowy odcinek starego koryta Warty, dokonano barbarzyńskiego czynu. Od tamtej pory miasto odwróciło się tyłem do rzeki - mówi prof. Bogumił Lewandowski z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Lewandowski jest inicjatorem odtworzenia zakola chwaliszewskiego i ożywienia tej części Poznania. Wraz z grupą naukowców i parlamentarzystów wystosował do władz samorządowych list w sprawie odtworzenia zasypanego koryta rzeki. Jednym z sygnatariuszy listu był Włodzimierz Łęcki. - Apelujemy przede wszystkim o wykonanie planu zagospodarowania Chwaliszewa. Dotąd plany wykonywano pod konkretne inwestycje, nie było żadnej całościowej koncepcji dla nadbrzeża Warty - mówi Łęcki, były wojewoda poznański.

Obszar zasypanego koryta nie został zabudowany. Według prof. Lewandowskiego na terenie, na którym dziś znajdują się parkingi i dzikie zarośla, można stworzyć prawdziwą perełkę. - Zakole i jego brzegi mogłyby zostać przeznaczone na żeglugę, turystykę i rekreację. Dzięki temu powstałby w Poznaniu bulwar z tętniącymi życiem kafejkami - opowiada Lewandowski.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta do pomysłu odtworzenia dawnego koryta rzeki podchodzi ze sceptycyzmem. - Z punktu widzenia przestrzennego taki sposób zagospodarowania Chwaliszewa wyglądałby dobrze. Odtworzenie zakola jest jednak sprawą dużo bardziej skomplikowaną. Opinie hydrologów są podzielone. Sądzę, że ważniejsze jest właściwe zagospodarowanie tego terenu niż upieranie się przy odtwarzaniu koryta - uważa Ganowicz. Dodaje, że Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje w tej chwili nad planem miejscowym dla Chwaliszewa.

Jednak jak twierdzi wiceprezydent Jerzy Stępień o odtworzeniu koryta nie może być mowy. - Ten pomysł nie jest przez nas rozważany. To bardzo kosztowne zadanie, a nie widzimy żadnych przesłanek, aby podjąć takie działania. Zgodnie z zapisami w studium zagospodarowania przestrzennego teren ten jest wyłączony z zabudowy, są to tereny zielone, ciągi spacerowe i rowerowe. Plan miejscowy dla Chwaliszewa powinien zostać opracowany do końca roku - tłumaczy wiceprezydent.

Dr Paweł Zawadzki z Katedry Budownictwa Wodnego na Uniwersytecie Przyrodniczym twierdzi, że inwestycja budzi wiele wątpliwości, ale całkowicie pomysłu nie skreśla. - Podstawowym problemem w odbudowie kanału jest niski stan wody, a także jej jakość. Gdy wykopiemy koryto, zapach wolno płynącej Warty będzie dokuczał mieszkańcom - wylicza Zawadzki. Dodaje jednak, że dyskusji w tej sprawie nie powinno się ucinać. - Można wykorzystać pozostałości zabytkowego muru przy Czartorii. Przy odpowiednim zabezpieczeniu moglibyśmy stworzyć nad Wartą bulwar. Nadbrzeże rzeki trzeba uporządkować jak najszybciej i uciekanie od rozmów jest błędem. Inaczej przez kolejne kilkadziesiąt lat będziemy mieli nad Wartą dzikie zarośla i parkingi - twierdzi Zawadzki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
xot80
Fortyfikator początkujący
Fortyfikator początkujący



Dołączył: 03 Lip 2009
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: przedpole ZwischenWerk V Bonin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:27, 23 Paź 2009 Powrót do góry

zdecydowanie jestem za, tak bardzo że mogę pomóc kopać ;D jestem pewien że Poznań odzyska niezwykle malowniczy zakątek, proponuje zachować nierozebrane, jedynie zasypane ceglane skarpy (takie jak przy Szyperskiej poniżej nowego osiedla) od strony Chwaliszewa w owej skarpie znajduje się nadal klatka schodowa prowadząca na obleganą swego czasu plażę miejską. Martwią mnie jednak dwie kwestie, pierwszą jest stosunek magistratu, drugą są wizualizacje które widziałem w gmachu TiR na UAMie. Wizualizacje te (każda była utrzymana w podobnym tonie) zakładały kompletną przebudowę tej części Poznania, rezygnację z dominanty ulicy Estkowskiego/Solna na rzecz ulicy Chwaliszewo, którą miałby pójść główny ruch kołowy, wizualizacja zakładała utworzenie portu jachtowego itp wszystko utrzymane w skrajnie nowoczesnej formie przypominającej mi kształtem latarnie na moście Rocha (proj. Śipinskiego), ostre krawędzie, szkło, aluminium. Wydaje mnie się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla Poznania, osobiście wolałbym przewagę cegły i zieleni, a wszystko w stylu minionych epok, ze zdobionymi gzymsami, itp.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Luksik6
Administrator
Administrator



Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 180
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Posen
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:48, 23 Paź 2009 Powrót do góry

Kopać każdy by chciał bo nie jedno tam wyjdzie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin